Samochód elektryczny zimą

01.02.2022

Samochód elektryczny kontra zima

Czy auto z napędem elektrycznym to same kłopoty w kontakcie z mrozem? Czy ładowanie elektryka zimą sprawia problemy? Czy jest jakikolwiek sposób na ograniczenie spadków zasięgu? Na te i inne pytania kierowcy starają się odpowiedzieć od jakiegoś czasu. My sami, wraz z wprowadzeniem w pełni elektrycznego Forda Mustanga Mach-E stanęliśmy przed możliwością testowania go w warunkach zimowych. Zdajemy sobie sprawę, że jeszcze niewielu użytkowników naszych polskich dróg może sprawdzić na własnej skórze (albo własnych oponach ;)) jak właściwie wyglądają znane im trasy w innych warunkach pogodowych. Ta zima, tak jak u wielu szczęśliwych posiadaczy Mustanga Mach-E, jest naszą pierwszą z elektrykiem. 

Chyba każdy wie, jak działa elektronika w ujemnych temperaturach. Nikogo już nie zaskakuje, że telefon komórkowy „trzyma” na mrozie krócej, że przenośne głośniki stwarzają problemy, że z laptopem na balkonie urokliwego schroniska raczej nie popracujemy za długo. Dlaczego zatem mielibyśmy się dziwić, że W PEŁNI ELEKTRYCZNY samochód obcina zasięg przy ujemnych temperaturach? No właśnie.  

Ford Mustang Mach-E (1)


Dlaczego zimą zasięg auta elektrycznego spada? 

Taki mamy klimat, że jest zima to musi być zimno. Tyle z cytowania klasyków, bo sposobem na walkę ze spadającą pojemnością akumulatorów jest próba zrozumienia dlaczego tak się dzieje. I okazuje się, że to nie pojemność akumulatora spada - ta ma się całkiem dobrze i stabilnie. Zawodzą ogniwa akumulatorów litowo-jonowych zamontowanych w elektrykach, gdyż ujemna temperatura spowalnia ich reakcje chemiczne. Tym samym zmniejsza się zdolność oddawania energii. Na pewno kojarzycie Państwo sytuacje z jazdy samochodami mającymi silniki spalinowe, kiedy ruszamy z niemal oblodzoną maską i temperaturą we wnętrz kabiny nie sprzyjającą długiej podróży. A po krótkiej chwili jest nam przyjemnie ciepło i znika zewnętrzny dowód na to, że nasz samochód stał całą noc w zamieci śnieżnej. Dzieje się tak dlatego, że silniki spalinowe cechują się dość niską efektywnością a efektem ubocznym ich pracy jest generowanie ciepła. 

W silnikach elektrycznych, chociaż kręconych bardzo wysoko, to nic nie płonie, nie pojawia się nadmiar ciepła. Dlatego też samochody elektryczne zużywają więcej energii na nagrzanie wnętrza, które staje się dla kierowcy priorytetem. 

Dodatkowo, aby chronić akumulatory przed skrajnymi temperaturami, samochody dysponują systemami dbającymi o utrzymanie optymalnej temperatury ogniw. Elektronika samochodu dba o to, aby schłodzić lub ogrzać pokłady baterii, a do tego oczywiście potrzebna jest energia elektryczna pobierana z tychże baterii.


Elektryk latem 

Jak możemy się domyślić, nie tylko zima wymaga od naszego elektrycznego pojazdu więcej. Latem wysokie temperatury skłaniają do takiego ustawienia klimatyzacji, które zmusza samochód do wkładania energii w ochłodzenie wnętrza kabiny.

Ford Mustang Mach-E (2)


Jak zmniejszyć spadek zasięgu w samochodzie elektrycznym?

 • Zarządzaj energią i ładowaniem - jeśli masz możliwość, przed dłuższą trasą lepiej ładuj samochód wolno całą noc niż szybką ładowarką chwilę przed wyjazdem. Jeśli nie podłączasz auta do swojej sieci - warto rozważyć naładowanie je poprzedniego dnia chociaż do połowy i zaplanować trasę tak by zatrzymać się po 1,5-2 godzinach jazdy na szybkie ładowanie;
 • Ogrzej samochód przed podróżą - aplikacja Ford Pass pozwala na to, by uruchomić samochód jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu energia zużyta na ogrzanie kabiny będzie pobierana bezpośrednio z sieci (gdy samochód się ładuje) a nie z zasobów energii zgromadzonej w akumulatorach
 • Samochód to nie sauna - chociaż wielu z nas lubi ciepło, nagrzewanie kabiny do 24st, gdy za oknem mróz, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Kiedy jedziesz sam, rozważ podgrzewanie kierownicy i fotela zamiast całego wnętrza pojazdu.
 • Samochody elektryczne lubią zimą garaże - garażowany samochód nie jest mocno wychłodzony a to sprzyja gromadzeniu energii. Ponadto często spotykany problem śniegu pod maską raczej nie będzie tu występował.
 • Jedź płynnie! Ecodriving górą! - przyspieszanie w elektrykach jest bajeczne, niezależnie od pory roku. Jednak tak jak w samochodach z silnikami spalinowymi, tak i tutaj, wraz z chęcią bycia pierwszymi spod świateł, ucieka sporo energii/paliwa. Dlatego poleca się, by przyspieszać stanowczo, ale płynnie. Nie zaszkodzi również zwolnienie o 10-15km/h - szybka jazda zawsze pochłania dużo mocy!
 • Rekuperacja - wraz z wyżej wspomnianym ograniczeniem prędkości, polub się z jazdą na jednym pedale. To niesamowicie pomaga w wydłużaniu fazy wyhamowywania samochodu a co za tym idzie tym co kluczowe, czyli odzyskiwaniu energii.
 • Niskie ciśnienie w oponach obniża zasięg - fizyka jest nieubłagalna. Niższa temperatura gazów wewnątrz opony przekłada się na ich większą gęstość, a więc mniejsze ciśnienie w kołach. Można przyjąć, że ze spadkiem temperatury o 10st Celsjusza ciśnienie w oponach maleje o 0,1 bara. Co to oznacza? Że przepakowując samochód z ciepłego (15st) garażu pod gołe niebo i temperaturę -15st mamy w oponach mniej o 0,3 bara. Ten fakt nie tyko przemawia za wyżej wspomnianym garażowaniem, ale także za regularnym sprawdzaniem ciśnienia w oponach. Pamiętajmy, że zbyt niskie powoduje większe opory tłoczenia, a co za tym idzie wyższe zużycie i mniejszy zasięg. 


Czy warto kupić Mustanga Mach-E?

Jeżdżąc tym samochodem już kilka miesięcy, testując go i słuchając naszych Klientów, mamy swoje wnioski.

Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych to nowa era w motoryzacji. To zmiana, której już nie zahamujemy i szczerze mówiąc… nawet nie chcemy.

Trzeba zmienić dotychczasowe myślenie o samochodach, być otwartym na zmiany i możliwości, nauczyć się użytkowania. Aktualnie, gdy mamy sposobność ładowania naszego Mustanga nie tylko szybkimi ładowarkami w centrum miasta, ale także wolniejszymi na obrzeżach oraz we własnym domu nie ma przed nami obaw co do jazdy tym samochodem w każdych warunkach. Ba! testowany był również na kompletnym odludziu, gdzie ładowany zimą ze zwykłego gniazdka elektrycznego zdał doskonale!

Nie bójmy się zmian! Nadeszło nowe, LEPSZE! 

Ford Mustang Mach-E (3)

Skontaktuj się z namiSprawdź model Ford Mustang Mach-E


Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  Ford Mustang Mach-E

  Ford Mustang Mach-E
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga

  Ford Kuga
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD
 • Promocja kończy się: 31.08.2023

  SERWIS

  Moc hamowania, na której możesz polegać

  Moc hamowania, na której możesz polegać
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Pokaż najnowsze promocje Szumilas AT sp.j.
Pokaż najnowsze promocje Szumilas AT sp.j.

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Szumilas AT sp.j.Opinie